Monstera – historia, pielęgnacja i rozmnażanie

Niniejszy artykuł pod tytułem Gdzie wysłać paczkę w Rybniku? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Gdzie wysłać paczkę w Rybniku? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin, które możemy spotkać w domach i mieszkaniach. Sprawdź dlaczego tak chętnie zostaje wybierana? Skąd się wzięła? Jak się ją pielęgnuje oraz rozmnaża?

Monstera – jej historia

Monstera została opisana w 1849 roku przez botanika Fredericka Liebmanna i trafiła nie tylko do Europy, ale także do Anglii. Roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej gdzie dostarcza ludziom jadalnych owoców.

Monstera – opis rośliny

Monstera jest gatunkiem rośliny, która rośnie na innych roślinach w dżingli. Pobiera wodę oraz składniki odżywcze z wilgotnego powietrza poprzez korzenie powietrzne. W naturalnym środowisku potrafi ona osiągnąć nawet 20 metrów długości. Jednak w warunkach domowych jej maksymalna długość to tylko 5 metrów. Pamiętaj, że liście monstery oraz jej niedojrzałe owoce są toksyczne!

Monstera – jak ją pielęgnować?

Monstera należy do roślin, które łatwo się pielęgnuje oraz uprawia. Przede wszystkim potrzebuje ona stałej i pokojowej temperatury, która nie będzie niższa niż 15 stopni Celsjusza.    Lubi przepuszczalne podłoże, w którym nie będzie zalegała zbyt duża ilość wody. Może być to mieszanka ziemi, którą daje się kaktusom. Ziemia powinna mieć odczyn lekko zasadowy bądź obojętny. Umiejscawiając monstere w swoim domu powinno być to miejsce zacienione bądź takie z półcieniem. Zależne jest to od tego skąd dokładnie roślina pochodzi. Nasłonecznienie monstery nie jest wskazane. A co z podlewaniem? Roślinie wodę trzeba dostarczać tylko raz w tygodniu bądź gdy widzimy, że ziemia jest przeschnięta. Warto jest też przemywać albo spryskiwać wodą całą roślinę ze względu na jej cechę pobierania wody z powietrza. Monstere nawozimy od marca do października nawozem przeznaczonym do roślin o zielonych liściach. I ostatni najważniejszy aspekt to zapewnienie monsterze podpory po której będzie mogła się piąć.

Monstera – jak wyglada rozmnażanie?

Rozmnażanie monstery to prosta sprawa. Wystarczy odciąć cześć z wierzchołka rośliny w miejscu, w którym kiedyś wyrastał liść. Powinna być to łodyga przynajmniej z trzema liśćmi i jednym korzeniem powietrznym. Nowa monstera posadzona w ziemi bądź zostawiona w wodzie powinna mieć wysoką temperaturę powyżej 25 stopni oraz wysoką wilgotność.