Wszyscy miłośnicy ogrodów oraz prac około ogrodniczych wiedzą, jak ciężką pracą jest doprowadzenie trawnika do idealnego stanu. Regularne przycinanie trawy kosiarką to absolutne minimum prac, jakie musimy wykonać. By jednak zmienić swój trawnik w prawdziwie piękną i zdrową murawę, co jakiś czas musimy wykonać proces wertykulacji trawnika.
Wertykulator to bardzo użyteczne narzędzie, które stosuje się do prac w ogrodzie. Głównym elementem, z jakiego zbudowany jest wertykulator to podstawa z ostrzami lub nożami tnącymi, które wykonują małe nacięcia w glebie. Takie nacięcia w bardzo pozytywny sposób wpływają na gospodarkę wodno-powietrzną naszej gleby a co za tym idzie, zdrowie i wygląd naszej trawy. Proces wertykulacji dodatkowo usuwa wszelkiego rodzaju niepożądane efekty uboczne pielęgnacji trawnika jak filc czy mech. W zależności od wielkości naszego trawnika możemy zainwestować w wertykulator ręczny bądź wertykulator spalinowy lub elektryczny. Jeżeli powierzchnia poddana wertykulacji będzie stosunkowo mała, z powodzeniem możemy zainwestować w mniejsze i tańsze urządzenie, jakim jest wertykulator ręczny. Jeśli jednak czeka nas przeprawa przez ogród o dużej powierzchni, z powodzeniem możemy wyposażyć się w urządzenie automatyczne, które dodatkowo posiada wspomaganie, ułatwiając nam proces wertykulacji.
Wertykulacja trawnika to proces, który powinien być wykonywany rzadko, acz regularnie. Pierwsza wertykulacja powinna nastąpić jeszcze wczesną wiosną, gdy dopiero co ścięliśmy trawnik. By wertykulator zdał swój egzamin, musimy zadbać o to, by wysokość trawnika była stosunkowo mała. Taka wertykulacja wykonana wczesną wiosną powinna spokojnie wystarczyć na cały sezon ogrodniczy. Jesienią, gdy powoli przygotowujemy ogród do zimy, powinniśmy sprawdzić stan naszego trawnika. Jeżeli jest on niezadowalający, powinniśmy wykonać proces wertykulacji raz jeszcze.
Wertykulacja trawnika, choć mało popularna, powoli zyskuje na znaczeniu w dobie mody na coraz większą dbałość o naszą przestrzeń ogrodową. Warto wykonać taką wertykulację przynajmniej raz w roku, co z jednej strony nie kosztuje nas zbyt dużego nakładu czasu i środków, a z drugiej strony pozwoli na poprawę kondycji naszej trawy. Oprócz wertykulacji można też wspomnieć o procesie aeracji, który jest wykonywany aeratorem. Oba procesy są do siebie bardzo podobne, jednak aerator zamiast nacięć, nakłuwa glebę, tworząc minimalne dziurki. Jeżeli stan naszego trawnika wymiana gruntownej poprawy, powinniśmy zdecydować się na wertykulację.