Nazwa regionu:
Liczba ludności:
137 tyś.Powierzchnia obszaru:
148 km²Miejsce, w którym mieszkamy to bardzo ciekawa przygoda dla każdego dziecka. Wszystko w domu czy mieszkaniu przyciąga uwagę najmłodszych, a to może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, takie jak porażenie prądem. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy koniecznie przystosować pomieszczenia na bezpieczne zwiedzanie naszych dzieci.
Ochrona przed porażeniem elektrycznym to przede wszystkim zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, do których dziecko ma dostęp. Przede wszystkim są to kontakty znajdujące się przy podłodze lub w połowie ściany. Kilkuletnie brzdące są naprawdę bardzo ciekawskie i do takich gniazdek potrafią włożyć nie tylko swoje palce, ale również inne przedmioty. Ważne jest, więc zaopatrzenie się w kontakty w specjalne wbudowane osłony. Jednak, gdy nie mamy możliwości wymiany na takie ganzidka, możemy kupić zaślepki w każdym sklepie budowlanym. Uniemożliwają one wsadzenie czegokolwiek do otworów. Warto też kupować przedłużacze, które mają już osłony, szczególnie te niemieckie.
To raczej nikogo nie zaskoczy, ale dzieci uwielbiają bawić się kablami. Połącz kabel, małe dziecko oraz nożyczki? Raczej nie wyjdzie z tego nic fajnego. Przecięcie standardowego przewodu nie jest dla dziecka żadnym wyzwaniem, a może to naprawdę stanowić niebezpieczeństwo. Dobrze jest, więc zaopatrzyć się w specjalne wężyki ochronne, które chronią kable przed ich przecięciem i dostaniem się do przewodów.
Choć możesz wszystko w swoim domu zabezpieczyć to najważniejszą rzeczą jest sama czujność i zdrowy rozsądek. Każde niebezpieczne sprzęty należy chować, w takich miejscach gdzie dziecko po prostu nie przebywa lub tak wysoko, że do nich nie dosięgnie. Wszystkie kable do urządzeń należy chować pod listwami lub spisać je wiązkami. Takie coś zapobiega zrzuceniu na siebie urządzenia czy pociągnięciu. Ważne jest też, aby nasze dziecko już od samego początku uczyć, że nie wolno dotykać urządzeń czy innych przedmiotów, które mają dostęp do prądu elektrycznego. Każde porażenie prądem naszego dziecka należy traktować bardzo poważnie! W takich sytuacjach, gdzie nastąpiło porażenie konieczna jest pierwsza pomoc oraz resuscytacja przed przyjazdem karetki. Najpierw jednak pamiętaj o tym, by odłączyć poszkodowanego od samego źródła prądu, a najlepiej po prostu wyłączyć go w całym budynku czy pomieszczeniu. Każdą próbę odciągnięcia od źródła należy wykonywać przy użyciu materiałów nie przewodzących prąd i jedną ręką!
Jeśli zastosujesz wszystkie wymienione zabezpieczenia minimalizujesz ryzyko porażenia prądem małego człowieka. Przeczytaj więcej o tym czym są uprawnienia elektryczne.