Czym i dla kogo są uprawnienia G2?

Niniejszy artykuł pod tytułem Gdzie wysłać paczkę w Rybniku? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Gdzie wysłać paczkę w Rybniku? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na pewno każdy, kto pracuje w branży elektrycznej spotkał się z terminem SEP. Wiele firm, które poszukują pracowników na stanowisko związane z elektryką oczekuje takich udokumentowanych umiejętności z tego zakresu. Coraz więcej osób decyduje się na zdobycie tych uprawnień. Czym jednak są i dlaczego są potrzebne?

Uprawnienia SEP – co to znaczy?

Są to niezbędne uprawnienia wymagane w procesie rekrutacji. Potrzebne są przy podjęciu zatrudnienia, ale przydają się również w codziennym życiu. Warto wiedzieć jak poradzić sobie z usterkami elektrycznymi w domu. Dla elektryków rynek pracy jest ogromny. Jeśli posiada się uprawnienia SEP można znaleźć pracę w firmach motoryzacyjnych lub takich, które zajmują się produkcją podzespołów elektronicznych. Wybierając tego typu szkolenia, można mieć pewność, że będzie można wykonywać ten zawód w całkowicie legalny sposób. SEP dzieli się na trzy różne grupy. Warto zapoznać się, co jest z nimi związane i zastanowić się, jaka wiedza będzie nam potrzebna na konkretnym stanowisku.

Uprawnienia G2 – czym są i dla kogo?

Są przeznaczone dla pracowników, którzy zajmują się eksploatacją lub nadzorem urządzeń, sieci cieplnych oraz instalacji. By uzyskać te kwalifikacje nie musisz mieć ukończonej żadnej szkoły technicznej, wystarczy udać się na państwowy egzamin. Jeśli jednak nie mamy obszernej wiedzy, można zasięgnąć szkoleń w firmach, które się w tym specjalizują. Organizowane kursy G2 są dla pracowników, którzy chcą otrzymać lub odnowić uprawnienia energetyczne. Na podstawie doświadczenia i wiedzy kursantów państwowa komisja przyznaje je w zakresie: remontów, konserwacji, obsługi, montażu, a także uprawnień kontrolno-pomiarowych.

Kurs G2 – jak wygląda?

Kurs, który pozwala nam zdobyć uprawnienia G2 trwa zazwyczaj jeden dzień, ale jest niezwykle intensywny. Zakończony jest egzaminem kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji (E) oraz dozoru (D). Wykłady uzupełnione multimedialną prezentacją prowadzą doświadczeni instruktorzy, którzy przekazują wiedzę zgodną z aktualnymi przepisami. Osoby, które chcą wziąć udział w kursie cieplnym G2, muszą spełniać jedynie dwa kryteria – mieć ukończone osiemnaście lat oraz posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Do egzaminu z eksploatacji wymagana jest znajomość zasad budowy, działania, warunków technicznych obsługi urządzeń, instalacji i sieci. Natomiast z dozoru m.in. znajomość przepisów, które mówią o kwestiach takich jak przyłączanie urządzeń i instalacji do sieci. Egzamin jest ustny oraz indywidualny, przebiega przed komisją egzaminacyjną. Po zakończeniu jest przeprowadzane szkolenie w formie zdalnej online. Uprawnienia trzeba odnawiać co pięć lat, zwłaszcza jeśli wykonuje się prace na rzecz konsumentów małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz także czym są uprawnienia pomiarowe.